MŪSU MĀJAS BIJA ZEME. UZPLAUKUMS

New Hanza birojā Venēcijas biennāles iespaidīgā kentauru instalācija pārradīta grandiozā izstādē.
Datums:
7 novembris, 2023

No 23. septembra līdz 19.novembrim izstāde MŪSU MĀJAS BIJA ZEME. UZPLAUKUMS – Venēcijas biennāles iespaidīgais Dānijas paviljons pārradīts Rīgā, jaunajā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja izstāžu zālē “New Hanza Biroji” - blakus kultūrvietai Hanzas Perons.

Mākslinieka Ufes Isoloto (Uffe Isolotto) un kuratora Jākoba Lilemozes (Jakob Lillemose) radītā hiperreālistiskā fantāzija, kurā saplūst vizuālās mākslas, kino, scenogrāfijas, dizaina un literatūras jomas, stāsta par cilvēces nākotni vizuāli krāšņā nezināmu augu un dabas elementu vidē ar atsaucēm uz Rīgas jūgendstila arhitektūru.

“Stāsta centā ir kentauru ģimene, kas apdzīvo pasauli, ko raksturo gan dramatiski, gan dīvaini dabas procesi, kas radikāli mainījuši dzīves un izdzīvošanas apstākļus. Tā lūkojas nākotnē, iekļauj elementus no pagātnes. Tā ilustrē neskaidro šodienu, kurā cilvēki navigē starp bioloģiju un tehnoloģiju, ekoloisko katastrofu un planētas mīletību, bezcerību un cerību, atklāj iztādes kurators Jākobs Lillemoze (Jacob Lillemose).

“Lai arī Latvijā vēl arvien nav sava nacionālā laikmetīgās mākslas muzeja, nedrīkstam piemirst par topošā muzeja kolekcijas mākslas darbiem, māksliniekiem un kolekcijas ģeogrāfisko tvērumu – Baltijas jūras reģionu. Šī gada laikā esam atbalstījuši jaunākās paaudzes mākslinieku centienus, māksla sākusi apdzīvot muzeja zemi, nupat Baltajā naktī notika kolekcijas video darbu skate, un šo gadu noslēdzam ar grandiozu izstādi jaunā izstāžu zālē, kas ir vistuvākā iespējamā lokācija nākotnes muzejam,” stāsta izstādes producente, Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonda vadītāja Elīna Vikmane.

Viņa turpina “turklāt šī izstāde tapusi kā patiesi kolektīva prakse gan dažādu mākslas jomu saplūsmes, gan izstādes tapšanā iesaistīto cilvēku kontekstā. Izglītības un diskusiju programmas izveide kopā ar partneriem sākās jau līdz ar izstādes pirmajām idejām. Izstādes iekārtošanā devām reālu praksi Latvijas Kultūras un Latvijas Mākslas akadēmiju studentiem, bet jaunās izstāžu telpas izveidē līdzdarbojās būvniecības sektora speciālisti, kas saviļņoti atzina, ka izstāde ir mainījusi viņu priekšstatus par mākslas procesiem - iepriekš uzskatījuši, ka māksla tos neinteresē, bet tagad izjautā mūs par mākslas tapšanu un vēlas izstādi apmeklēt kopā ar ģimenēm vai draugiem”.

Izstādes neatņemama sastāvdaļa ir stāsts “No zemes klēpja” par pieaugšanu un jaunas, nezināmas pasaules iepazīšanu pēc “Uzplaukuma” no jauna kentaura perspektīvas. Tas pārvaicā mūsu priekšstatus par uzplaukuma nozīmēm, nākotnes dzīvi uz Zemes un cilvēka lomu tajā. Stāsts apmeklētājiem būs pieejams kā drukātā, tā audio versijā.

Pavadošā programma iekļauj mākslinieku lekcijas, izglītības programmu vidusskolēniem, kas tiks iekļauta “Latvijas Skolas somas” programmā, kā arī diskusiju ciklu.

Ufe Isoloto (Uffe Isolotto) darbojas telpiskajā un digitālajā tēlniecībā, videomākslā un animācijā. 2007. gadā absolvējis Dānijas Karalisko mākslas akadēmiju. Dzīvo un strādā Kopenhāgenā, piedalās izstādēs Dānijā un ārvalstīs, tostarp, eksponējies ARKEN laikmetīgās mākslas muzejā, Dānijas Mākslinieku savienības izstāžu zālē, Sv. Nikolaja baznīcas laikmetīgās mākslas centrā un Malmes mākslas galerijā. Darbi iekļauti Dānijas Nacionālās galerijas un Holstebro mākslas muzeja kolekcijās. 2022. gadā pārstāvējis Dāniju Venēcijas mākslas biennālē.

Savā daiļradē mākslinieks pastāvīgi atgriežas pie mūsdienu mainīgās tehnoloģiskās realitātes atspoguļošanas un apjēgsmes ar kompozītķermeņu palīdzību, izaicinot iestāvējušos priekšstatus par cilvēcisko un necilvēcisko. Viņa darbu uzmanības centrā ir tā dēvētais posthumānais stāvoklis, kurā cilvēks arvien vairāk atsvešinās no paša radītajām tehnoloģijām un kur atgriešanās pie dabas kļūst jo dienas, jo grūtāka.

Jākobam Lillemozem (Jacob Lillemose) ir Kopenhāgenas Universitātē iegūts doktora grāds mākslas vēsturē ar fokusu uz jauno mediju mākslu un katastrofu pētniecību. Viņš sarakstījis vairākas grāmatas par Amerikas kino, bijis mākslas žurnāla “Frieze” korespondents un autors mākslas kritikas platformā Kunstkritikk.dk. 2022. gada Venēcijas mākslas biennālē kūrējis Dānijas paviljonā skatāmo Ufes Isoloto izstādi “Mūsu mājas bija Zeme”.

Latvija Laikmetīgās mākslas muzeja fonds izsaka vislielāko pateicību par atbalstu Dānijas karalistes vēstniecībai, New Hanza Biroji un Pillar Capital, Novum Riga, Dānijas kultūras institūtam, Nordic – Baltic Mobility Programme, Reposotory of Knowledge. Pateicamies par sadarbību Latvijas Nacionālajai bibliotēkai un Ziedoņa klasei, kā arī LSM un Latvijas Radio par sadarbību diskusiju veicināšanā, Clear Channel un SWH par informatīvu atbalstu.

Norises laiks: 2023. gada 23.septembris – 19.novembris (12-19, katru dienu, izņemot pirmdienas)
Norises vieta: Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonda izstāžu zāle, New Hanza Biroji, Mihaila Tāla 1 (blakus Hanzas Perons)
Vairāk:
www.lmocaf.org
https://www.facebook.com/LaikmetigasMakslasMuzejs
IG: @laikmetigaismuzejslv
IG: @wewalkedtheearth

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram