Atmošanās. Reiņa Zariņa un Marilēnas Šiltkampas performance
Lai apskatītu mājaslapas saturu, lūdzam izmantot citu interneta pārlūku.
Iesakām izvēlēties Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge vai Safari.
Septembris, 2023
1
Pieskarties poēmai. Ligeti. Dzudzilo
Šūpuļdziesma maitēdājiem. Homo Novus Hanzas peronā
Rietumu sabiedrība. Homo Novus Hanzas peronā
2
Pieskarties poēmai. Ligeti. Dzudzilo
Dzeguze. Homo Novus Hanzas peronā
3
Pieskarties poēmai. Ligeti. Dzudzilo
Dzeguze. Homo Novus Hanzas peronā
4
Pieskarties poēmai. Ligeti. Dzudzilo
5
6
7
8
9
Daði Freyr. Koncerts Hanzas peronā
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
MŪSU MĀJAS BIJA ZEME. UZPLAUKUMS
24
Zola Jesus. Koncerts Hanzas peronā
Ieeja no: 17.00
Cena: no 35 eur
25
26
27
28
29
30
Atmošanās. Reiņa Zariņa un Marilēnas Šiltkampas performance

Par pasākumu

17. jūnijā pulksten 19:00 kultūras telpā “Hanzas Perons” pianists Reinis Zariņš kopā ar nīderlandiešu gleznotāju Marilēnu Šiltkampu (Maryleen Schiltkamp) realizēs mākslu sinerģijas projektu – dzīvās mūzikas/glezniecības performanci “Atmošanās”*.

Tās būtība balstīta glezniecības un mūzikas saplūšanā, kad, Reinim Zariņam spēlējot un Marilēnai Šiltkampai vienlaicīgi uz audekla vizualizējot Igora Stravinska “Svētpavasari”, abu mākslinieku kopīgā enerģētika, skanisko un vizuālo elementu pārklāšanās, rada maģisku lauku, kur mūzika un māksla pārtop vienā veselumā. Unikālā skaņas, krāsu, formu un kustību pieredzē. Tas ir pārpasaulīgs mirklis, kurā zūd nošķīrums starp dzirdi un redzi; starp otas vilcienu un pieskārienu flīģeļa taustiņiem.

Iemiesot dzīvās mūzikas/glezniecības performacē Igora Stravinska (1881. gads, Orienbauma - 1971. gads, Ņujorka) oriģināli baletam “Svētpavasaris” rakstīto mūziku, ir Reiņa Zariņa un Marilēnas Šiltkampas sens sapnis, un abu ilggadējās sadarbības līdz šim augstākais punkts.

Muldimedialā performance ir viens no Arterritory.com projektiem ciklā “energART”, kura fokusā ir mākslas domāt rosinošais un dziedinošais spēks. Kaut projekta sākumpunkts ir Rīga, tam iecerēts turpinājums arī vairākās citās Latvijas pilsētās.

“Vārdi mēdz ievainot, kamēr māksla sniedz iespēju nokļūt kādā dziļā pirmstāvoklī, paradīzē, kas nav zudusi. Māksla spēj mums atgādināt, cik jēgpilna ir dzīve. Mēs atceramies, kas esam patiesībā, un, tādējādi, iespējams, topam dziedināti,” saka Reinis Zariņš.

Spēja ļauties mirklim, transcendēt zināmo un atvērt sevi jaunai pieredzei, idejām, sapņiem, atmodināt sevī radošumu, tiešā un pārnestā nozīmē piekļūstot Avotam, kurā pulsē harmonija, ir izšķirīgi svarīgi globālo satricinājumu un krīzes laikā. Pianista un gleznotājas mijiedarbība ilustrē arī sadarbības nepieciešamību kā jaunu ideju un attīstības pamatu.

Ievads

Džordžs Krams — Makrokosmoss I: I. Pirmatnējās skaņas (Pasaules radīšana)
Rihards Vāgners — Tristans un Izolde: Ievads
Frederiks Ževskis — Vinsboro kokvilnas rūpnīcas blūzs

Izpilda: Pianists Reinis Zariņš

Koncerta ievaddaļā izvēlētie klavierdarbi katrs izvērš un attīsta kādu no aspektiem, kas raksturīgs un būtisks Igora Stravinska “Svētpavasarim”. Piemēram, Krama uzburtā pirmatnējā skaņu pasaule simbolizē kosmisko haosu pirms gaismas un kārtības ienākšanas. Ar liktenīgo Tristana akordu Vāgners ne vien uzsāk neaizmirstamo mīlas stāstu par likteņa neizbēgamību, bet reizē arī “atmodina” to, ko mēs šodien dēvējam par modernismu. Ževska blūzs, savukārt, atgādina par šķiru nevienlīdzību un mudina apspiestos mosties un celties pret apspiedējiem. Un gluži tāpat arī Svētpavasarī ir tautas un dabas modināšana, ir pirmatnējums, ir baiļu un važu nomešana, un galu galā ir arī neizbēgama pašuzupurēšanās.

Centrs

Igors Stravinskis — Svētpavasaris (versija vienam pianistam un vienai gleznotājai)

Pianista Reiņa Zariņa un gleznotājas Marilēnas Šiltkampas interpretācijā Igora Stravinska “Svētpavasaris” ir augstas intensitātes performance, kas maksimāli tieši iesaista abus māksliniekus. Viņi šo mūziku izjūt kā neapstādināmu spēku, kas sev rauj līdzi, pieprasot no mākslinieka visu. Rezultāts ir unikāla mijiedarbība starp pianistu, kurš vienpersoniski izspēlē Stravinska masīvo orķestra partitūru, un gleznotāju, kuras otu un krāsu horeogrāfija uz lielizmēra audekla atklāj dziļi zemē sakņoto “Svētpavasara” būtību. Stravinskis pavasara modināšanas ceremoniju iecerēja vizualizēt ar deju. Tur rādītie pirmatnējie rituāli ir kā savveida spēles — riņķa dejas, cilšu sāncensība, vecajo godināšana, taču tos noslēdz satriecoša upurdeja līdz nāvei, kuru jāizpilda Izredzētajai.

Performances laikā pianists un gleznotāja rada vienu kopīgu mākslas darbu, kura tapšanas laikā dzirdes un redzes maņas pārklājas. Pianistam mūzika iegūst krāsu, kamēr gleznotāja, ļaujoties skaņas viļņu vibrācijām, izpēlē/interpretē/fiziski izdzīvo to ar otu uz audekla. Padara mūziku vielisku.

Arterritory.com pateicas pasākuma atbalstītājiem: Leonam Zilberam, Agitai un Andrim Putāniem, Ivetai un Harijam Briežiem.

*Biļetes uz performanci var iegādāties “Biļešu Paradīzes” kasēs un interneta vietnē.