Skaņu Mežs 2024

Kultūras ēkā "Hanzas Perons" (Hanzas ielā 16A) 4. un 5. oktobrī notiks eksperimentālās mūzikas festivāls "Skaņu mežs 2024". Tā pirmā vakara galvenie viesi būs elektroniskās mūzikas duets "Autechre", savukārt otrajā vakarā uzstāsies abstraktā hip-hopa duets “Armand Hammer”. Būs dzirdama arī virkne citu mākslinieku, tostarp avangarda ģitārists Fred Frits (Fred Frith).
Datums:
5 oktobris, 2024

Kultūras ēkā "Hanzas Perons" (Hanzas ielā 16A) 4. un 5. oktobrī notiks eksperimentālās mūzikas festivāls "Skaņu mežs 2024", ko medijs “The Wire magazine” nodēvējis par lielāko avangarda mūzikas festivālu Baltijā. 

 

Pasākums kā allaž uz vienas skatuves pulcēs visdažādāko žanru eksperimentālos mūziķus no elektro-akustikas, laikmetīgās mūzikas un brīvās improvizācijas līdz eksperimentiem popmūzikā, metālā un hip-hopā.

 

Otrā vakara programma: 

 

Armand Hammer (billy woods & ELUCID) (ASV)

 

Abstraktā hip-hopa duetā Armand Hammer ietilpst reperi ELUCID un Billijs Vudss. Par viņu jaunāko ierakstu “We Buy Diabetic Test Strips”, izdevums “The Washington Post” raksta sekojoši: “”Armand Hammer” jaunākais albums apliecina, ka viņi ir patiesas pagrīdes repa leģendas”. Apskatnieks Džeisons Bufords (Jayson Buford) komentē, ka dueta mūzika ir raupja un atmosfēriska, savukārt tās galvenās tēmas ir ģentrifikācija, komercializēšanās un brutāls kapitālisms.

 

Vairākus skaņdarbus albumā producējuši tādi mūziķi kā “JPEGMAFIA”, “Preservation” un grupas “Run The Jewels” dalībnieks “El-P”. Ierakstā piedalījies arī britu saksofonists Šabaka Hatčingss (Shabaka Hutchings). 

 

Medijs “The Guardian” šo pašu ierakstu dēvē par “albumu, kas ir pelnījis jūsu pilnu uzmanību”, un izceļ repera Billija Vudsa īpašo statusu neatkarīgajā hip-hopā. “Viņš šobrīd piedzīvo purpurkošu karaliskas reputācijas periodu,” atzīmē žurnāliste Kitija Empaira (Kitty Empire). 

 

https://www.youtube.com/watch?v=z9qV_h0Q3YM

 

The Body & Dis Fig (ASV, Vācija)

 

Amerikāņu izdevums “Rolling Stone” duetu “The Body” nodēvējis par “vienu no smagās mūzikas interesantākajām grupām”, piebilstot, ka tā rada žanriski grūti definējamu mūziku. Tas, iespējams, tādēļ, ka no “doom” vai “sludge” metāla apakšžanru konvencijām to atdala drosmīgi eksperimenti ar citiem žanriem, sākot ar “power electronics” un troksni, un beidzot ar basu mūziku. Īpaši izceļams ir arī ģitārista un vokālista Čipa Kinga (Chip King) savdabīgais vokāls – tie ir spalgi, asi, apskaņojuma distortēti balss cirtieni, kas rada distanci starp izpildītāju un panākto skanējumu: aizverot acis, ir grūti iztēloties ķermeni, kam piederētu šāda balss. 

 

Dueta jauno ierakstu “Orchards of a Futile Heaven” publicējis leibls “Thrill Jockey”, un tajā grupai pievienojusies vokāliste un industriālas post-klubu mūzikas producente Felīcija Čena (Felicia Chen) jeb “Dis Fig”. Viņa pēc temperamenta labi piestāv grupai – medijs “Pitchfork” par viņas 2019. gada solo albumu “PURGE” raksturo kā “emocionāli saspringtu” un pilnu ar kontrastējošiem vardarbības un patvēruma mirkļiem. 

https://disfig.bandcamp.com/album/orchards-of-a-futile-heaven

 

Raven Chacon (ASV)

 

46 gadus vecais Reivens Čakons (Raven Chacon) 2022. gadā kļuva par pirmo Amerikas pamatiedzīvotāju, kas saņēmis Pulicera balvu mūzikā. Šī festivāla kontekstā ir nozīmīgs arī fakts, ka viņš ir viens no nedaudzajiem eksperimentālajiem mūziķiem, kuru karjeru iezīmējis šis apbalvojums. Medijs The New York times raksta sekojoši: “Čakons ir pirmais harsh noise mūziķis, kas saņēmis Pulicera balvu.”

 

Čakona uzstāšanās bija paredzēta jau pagājušā gada “Skaņu mežā”, taču mākslinieks atcēla vizīti ģimenes locekļa nāves dēļ. Toties 2024. gadā Čakons ieradīsies “Skaņu mežā” jau kā prestižā Makārtura “ģēniju granta” laureāts – saņemdams šo balvu līdzās Pulicerai balvai mūzikā, Čakons kļuvis par vienu no godalgotākajiem avangarda komponistiem ASV.

https://www.youtube.com/watch?v=wneitQYFqmY&t=50s

Gundega Šmite un Gunta Gelgote (Latvija)

 

Komponistes Gundegas Šmites jaundarbu “Četri elektroakustiski mīlas dzejoļi” izpildīs dziedātāja Gunta Gelgote. Tas ir cikls, kurā autore tiecas sapludināt robežas starp dzeju un mūziku, radot nepārtrauktu vienotību starp runātu un dziedātu vārdu, dzejas struktūru un muzikālu frāzi.

 

Kā saka komponiste, Gelgotes balss elektroniskās pārveides rezultātā iegūs “alter ego” – “gan ēnas, gan pastiprinājuma, gan skanējuma visdažādākajās metamorfozēs”.

 

Cikla pamatā ir četri Gundegas Šmites mīlas dzejoļi, kas elektroakustiska skaņdarba kontekstā iegūs muzikālas dimensijas, un šis projekts ir interesants ar to, ka izgaismo Šmites muzikālās un literārās intereses vienlaikus. 

 

Deli Girls (ASV)

 

“Deli Girls” ir haotisks, emocionāli pārsātināts noizpanka projekts ar deju un metāla mūzikas elementiem. Tā nemainīgā dalībniece ir vokāliste Denija Orlovska (Danny Orlowski), kas grupas ietvaros sadarbojas ar rotējošu dīdžeju un producentu klāstu, visnesenākajam no tiem esot Hatechild. Abus apvieno kvīru un autsaideru vērtības, un mākslinieki savai biogrāfijai piebilst: “Nost ar policiju, cietumiem un imigrācijas kontroli!”

 

Medijs “The Fader” radis asprātīgu skaidrojumu “Deli Girls” atvērtībai pat mūzikas formām, kas dažiem atgādinās bērnību, bet citiem – gluži vienkārši liksies bezgaumīgas: “Līdzīgi kā labākie lielveikalu pop-panka vai ņūmetāla darbi, “Deli Girls” mūzika jums atgādina, kā ir justies neuzvaramiem.”

https://www.youtube.com/watch?v=VTkN82yCPpI&t=2012s 

Dharma Doom (Igaunija)

 

Dharma Doom ir igauņu pasākumu sērijai un mākslinieku kolektīvam “Shelter” piesaistīts eksperimentālās elektroniskās mūzikas producents, kas pats savu daiļradi raksturo kā “rituālistisku un arhaisku”. “Dharma Doom” skaņdarbi nereti ir veidoti no trokšņu slāņiem, dūkoņas un distortētiem ritmiem. Mūziķis darbojas arī grupā “KEETAI”, un ir pieredzējis tādos mūzikas žanros kā trokšņu mūzika, “power electronics” un eksperimentālais metāls. 

 

https://halalclub.bandcamp.com/album/breeds 

 

Undveld (Lietuva)

 

Festivālu “Skaņu mežs’2024” noslēgs lietuviešu tumšās elektroniskās mūzikas projekts “Undveld”, kura daiļradē saskatāmi ambientās un trokšņu mūzikas elementi, kā arī tehno un industriālā mūzika. “Undveld” diskogrāfija kalpo par daudzpusīgu ieskatu Lietuvas eksperimentālajā elektroniskajā mūzikā, un demonstrē projekta estētisko mērogu no minimālistiskas un meditatīvas mūzikas līdz saspringtai un abrazīvai.

 

https://undveld.bandcamp.com/album/solsticija 

 

Festivālu “Skaņu mežs” atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Dānijas Kultūras institūts, Gētes institūts Latvijā, “Culture Ireland” un fonds “Trust for Mutual Understanding”.


“Skaņu mežs” ir dalībnieks novatoriskajai mūzikai veltītajā platformā “SHAPE+” un projektā “tekhnē” – abus atbalsta Eiropas Savienība un Latvijas Kultūras ministrija. “SHAPE+” atbalsta arī fonds “Pro Helvetia”. 


Festivāls uzsācis dalību arī Ziemeļeiropas eksperimentālās mūzikas festivālu tīmekli “NERDS” (North European Resonance and Dissonance Society).

 

Festivāla sadarbības partneri ir "Mans Robots", “Valmiermuiža”, “Laima”, “Staburadze”, “Augļu Serviss”, “Very Berry” un “Balta”.

 

Informatīvais atbalsts: “The Quietus”, “TVNET”, “Satori”, “Rīgas Laiks”, “Ir”, radio “NABA” un “Mūzikas Saule”.

 

Vairāk info: www.skanumezs.lv 



linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram