
Ikmēneša klaviermūzikas koncertiem svētdienās kultūras telpā “Hanzas perons” turpinoties, 14. jūnijā ar īpašu Baha mūzikas programmu Rīgā atgriezīsies palestīniešu izcelsmes pianists no Kanādas – Džons Kamīls Farā (John Kameel Farah).
Pianista vārds un spēle ir arī Latvijas klausītāju jau iepazīti, jo Džons Kamīls Farā šeit viesojies vairākkārt. Gan ar solo koncertiem, katrreiz pārsteidzot ar iestudēto vai, gluži pretēji – koncerta laikā “izdomāto” programmu, gan reiz kopā ar kolēģiem atskaņojot Stīva Reiha (Steve Reich) darbu sešām klavierēm ‘Six Pianos’.
“Kopš pagājušā gada, kad man bija tā laime piedzīvot koncertu, viņš ir klausītākais mūziķis manā listē,” atzīst ģitāriste un folkmūziķe Ilze Grunte. Džona mūziku un koncerta pieredzi viņa trīs vārdos dēvē par “mūsdienu arābu baroku”. Ir grūti būtu citādi kodolīgam, jo koncertus, kuros Džons Kamīls ar apbrīnojamu vieglumu un veiklību mij gan instrumentus, gan saliek un izjauc skaņu ainavas, arī pats mūziķis ar zināmu devu humora dēvē par “Vidējo Austrumu baroka kiberpanka rituāliem”.
Gaidāmajā koncertā pianists klausītajiem piedāvās savu “klavīra temperējumu” – mūziķis atskaņos Johana Sebastiana Baha (Johann Sebastian Bach) prelūdijas un fūgas no abām “Labi temperētā klavīra” burtnīcām lasījumā pie klavierēm un sintezatoriem, programmā ievijot pa improvizācijai un kādai oriģinālkompozīcijai. Ceļojums mūzikas kanonā caur jaunām skaņām, interpretāciju un mākslinieka spēles virtuozitāti solās būs trauksmains un pārsteidzošs ik uz soļa, jo arī tik pazīstamo Baha mūziku Džons Kamīls Farā klausītājiem priekšā cels kā jau caur Austrumiem “izvestu”, un apdarēs atvēlot daudz telpas brīvai improvizācijai un dažādu elektroniskās mūzikas formu iespaidiem.
Bramptonas pilsētā Ontario provincē Kanādā dzimušais mākslinieks klavierspēli un kompozīciju apguvis Toronto Universitātē, studiju laikā pat divkārt iegūdams Glena Gūlda (Glenn Gould) balvu kompozīcijā. Pēc studijām Džons Kamīls dodas uz ASV Rietumkrastu, lai Kalifornijā pavadītu laiku pie Terija Railija (Terry Riley), kurš kļūst par viņa privātskolotāju. Arī Arābu mūzikas retrīts Hārtfordā uz laiku ir Džona Kamīla Farā patvērums, rezidence un iedvesmas vieta. Šobrīd mūziķis par mājām sauc Berlīni un viņa ierakstus izdod prominentā izdevniecība ‘Neue Meister’. Starp solo koncertiem Eiropas koncertzālēs un ik pa laikam arī pagrīdes klubos (!) Džons Kamīls ar kolēģiem atsvaidzina Reiha ‘Six Pianos’ projektu. Pēc Latvijā savulaik piedzīvotā atskaņojuma, kuru Džons kuplināja arī ar savu autormūziku, Pauls Bankovskis interneta žurnālā “Satori” rakstīja:
“Man personīgi interesantākais šķita Džona Kamīla Farā veikums – viens skaņdarbs, kurā ieskanējās Tuvo Austrumu motīvi, un otrs kā tāds mīlestības apliecinājums Baham. Vai varbūt Glena Gūlda ierakstītajām Goldberga variācijām ar dungošanu fonā.”
Iztirzājot visu sešu pianistu sniegumu, citā atskatā uz koncertu Edgars Mākens piebilda:
“[..] Interesantākais no tiem, Džona Kamīla Farā darbs “Introitus”, apvieno baroka polifoniju ar Džezualdo harmoniju, tomēr skanējumā saglabājot mūsdienīgu un ļoti reljefu, izteiksmīgu faktūru, brīžiem izmantojot arī frīģiski austrumnieciskus motīvus un kulminācijā nonākot līdz Listam raksturīgām plašām pasāžām visā klavieru diapazonā.”
Ilze Grunte kā uzticams avots savos iespaidos, no sfēru valodas tulkojot uz latviešu, ir lakoniska. “Tā ir tīra, tīra mūzika, bez nekāda šova. Un, galu galā – Bahs pāri visam!”
2026. gadā kultūras telpā “Hanzas perons”, sadarbībā ar “Klavieru salonu 152”, ik mēneša trešajā (lielākoties) svētdienā gaidāms kāda izcila, spilgta un neparasta pianista solo koncerts, ciklā pārstāvētai esot gan vietējo, gan starptautisku slavu guvušu mākslinieku saimei. Gada pirmajos mēnešos jau piedzīvoti šveiciešu izcelsmes pianistes, komponistes un improvizatores Silvijas Kurvasjē (Sylvie Courvoisier) un Riharda Plešanova koncerti, pēdējam izpildot Dmitrija Šostakoviča 24 prelūdijas un fūgas (Op. 87) vienā vakarā. Martā amerikāņu pianists Ādams Tendlers (Adam Tendler) pārsteidzoši aizkustinošā koncertā Eiropā pirmatskaņoja tēva piemiņai veltīto un ‘GRAMMY’ balvai nominēto programmu “Mantojumi/ Inheritances”. Aprīlī sarunā ar Bahu, Glāsu un Satī iesaistījās šarmanti atturīgā franču pianiste Vanesa Vāgnere (Vanessa Wagner). Kā nupat, maijā jaunu mūziku no savām trim mājvietām – Latvijas, Somijas un ASV – atskaņoja Roberts Flaics (Robert Fleitz). Jau drīz, vēl vasarā Peronā viesos gaidāmi arī Buges Veseltofts (Bugge Wesseltoft) un Deivids Mūrs (David Moore) jeb ‘Bing&Ruth’, un pavisam drīz tiks izziņoti šī gada trešā cēliena četri koncerti no septembra līdz decembrim.
Biļetes uz Džona Kamīla Farā koncertu 14. jūnijā “Hanzas peronā” nopērkamas “Biļešu Paradīzes” tirdzniecības tīklā. Koncertam tuvojoties, pēdējo biļešu cena pieaugs. Pārdošanā ierobežots skaits sēdvietu.